Włamania z poziomu aplikacji internetowych stanowią prawie 75 procent wszystkich ataków hakerskich, a około 70 procent stron WWW posiada luki w zabezpieczeniach. Mimo to w wielu organizacjach problem ten jest marginalizowany, zwłaszcza wówczas, gdy do żadnego tego typu włamania w przeszłości w danej firmie, nie doszło.
Tymczasem udany atak hakerski grozi wykradzeniem z firmy poufnych danych. I nie chodzi tu wyłącznie o najbardziej newralgiczne dane osobowe, ale także o te, które dotyczą chociażby strategii marketingowej organizacji czy jej finansów. Szpiegostwo przemysłowe to pozyskiwanie m.in. tajemnic handlowych i informacji dotyczących technologii oraz planów rozwoju organizacji, a niewystarczający poziom zabezpieczeń sprawia, że również takie dane mogą zostać przechwycone, chociażby przez nieuczciwie działającą konkurencję.
Ukryty szpieg
Niewystarczający poziom zabezpieczeń może spowodować, że nawet niewinne na pozór pobranie z sieci aplikacji przez jednego z pracowników, zakończy się poważnymi konsekwencjami. Wyobraźmy sobie chociażby sytuację, w której firmowy grafik potrzebuje programu, który umożliwi mu otwarcie jednego z przesłanych plików. Korzystając z wyszukiwarki znajduje takowy, jednak nie upewnia się, czy samo źródło jest bezpieczne. Wraz z aplikacją pobiera program szpiegujący, który umożliwia niepowołanym osobom nieograniczony praktycznie dostęp do firmowej sieci. Taka sytuacja, zwłaszcza jeśli nikt w organizacji nie ma świadomości, że program taki został zainstalowany i cały czas, po cichu i w ukryciu, funkcjonuje, naraża na ogromne straty całą organizację.
Ochrona w czasie rzeczywistym
Ataki hakerskie z poziomu aplikacji i stron WWW mogą zostać przeprowadzone o każdym czasie i z każdego praktycznie miejsca na świecie. Dlatego tak bardzo istotna staje się ochrona w czasie rzeczywistym, którą mogą zapewnić tylko najnowocześniejsze narzędzia. Możemy przy ich użyciu uzyskać informację, w jakim stopniu strony WWW i internetowe aplikacje zabezpieczone są przed atakami z sieci, a nawet otrzymać raporty wskazujące, w jakich miejscach powinny zostać podjęte działania naprawcze. Obecna technologia umożliwia szybkie skanowanie nawet tysięcy stron równocześnie, na dodatek bez ryzyka przestojów.
Nie tylko słabe punkty
Nowoczesne skanery pozwalają na przeprowadzenie kompleksowego audytu bezpieczeństwa sieci. Nie tylko wykryją słabe punkty usług sieciowych czy oprogramowania serwera, ale też przetestują siłę haseł, namierzą i unieszkodliwią trojany, rootkity i inne rodzaje malware. Pozwolą również na oszacowanie poziomu zabezpieczeń używanych urządzeń sieciowych (firewall, routery, switche). Dzięki takim działaniom zminimalizowane zostanie ryzyko ataków, łączące się nierzadko z wykradzeniem poufnych danych.
Optymalne rozwiązania
Eksperci z ESKOM świadczą usługi analizujące podatność aplikacji i infrastruktury IT, oferując szereg zaawansowanych narzędzi. Dzięki temu poziom zabezpieczeń w Twojej organizacji zostanie maksymalnie zwiększony, Ty zaś będziesz mógł skoncentrować się na innych, kluczowych dla Twojego biznesu obszarach. Już dziś skorzystaj z wieloletniego doświadczenia ESKOM i skontaktuj się z nami – wybierzemy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, które będą najbardziej optymalne dla Twojej organizacji.