Poleganie wyłącznie na programie antywirusowym oraz uświadamianiu pracownikom kwestii związanych z ochroną informacji nie jest wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa danych i informacji w firmie. Biorąc pod uwagę, że operujemy na coraz większych zbiorach danych, sporo mówi się o ich bezpieczeństwie, a co za tym idzie – o szyfrowaniu.
Dlaczego szyfrowanie jest ważne?
Szyfrowanie jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie informacji oraz zwiększa bezpieczeństwo danych, które są w posiadaniu naszej firmy. Chroni przed nieautoryzowanym dostępem do danych z zewnątrz jak i wewnątrz firmy. Co więcej – za pomocą szyfrowania jesteśmy w stanie zabezpieczyć ogólnodostępne pliki jak i metadane – nazwy plików i strukturę katalogów.
W przypadku utraty danych odpowiednia metoda szyfrowania da nam możliwość odzyskania zasobów.
Bezpieczeństwo informacji – metody szyfrowania danych
Szyfrować możemy poszczególne pliki a także całe dyski. Kiedy szyfrujemy poszczególne pliki, wzmacniamy ochronę, ponieważ każdy plik zabezpieczony jest oddzielnym kluczem. W tym drugim przypadku mamy jeden klucz (szyfrowanie pełne).
Bezpieczeństwo danych to kluczowy aspekt każdej organizacji. Laikowi temat szyfrowania danych może wydawać się czarną magią. Jednak nie jest to tak skomplikowane, na jakie wygląda.
Początki szyfrowania sięgają czasów starożytnych i wiele zabezpieczeń korzysta z tych samych metod. Ponadto – nie musimy robić tego ręcznie, ponieważ do dyspozycji mamy programy oraz wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą nam w tym pomóc. Możemy też korzystać z gotowych dysków szyfrowanych – wszystko zależy od możliwości naszej firmy.
Istnieje wiele programów do szyfrowania plików. Znajdziemy wśród nich opcje darmowe, jak i płatne.
Wybór metody szyfrowania dobrze jest poprzedzić dogłębną analizą oraz oceną ryzyka. Na przykład praca z danymi poufnymi będzie wymagała innego rodzaju zabezpieczeń.
Szyfrowanie a RODO
Z tematem szyfrowania danych wiąże się zagadnienie anonimizacji informacji, która znajduje się wśród wymogów, zdefiniowanych przez nowe przepisy.
Jeżeli w firmie mamy do czynienia z danymi osobowymi, warto inwestować w eksperta od bezpieczeństwa danych. Ta osoba, obok samego procesu szyfrowania, będzie dla nas gwarancją i zabezpieczeniem na wypadek włamania.
Bezpieczeństwo danych – zawsze polegaj na ekspertach
Firmy poszukujące najwyższego stopnia zabezpieczania danych oraz specjalistycznego wsparcia w tym zakresie mogą skorzystać z usług Inspektora Ochrony Danych (IOD). Inspektor sprawuje nadzór nad systemami zabezpieczeń. Właściwa osoba na tym stanowisku może też zasugerować wdrożenie procedur lub wskazać na braki w procesach.
[maxbutton id=”1″ url=”https://www.eskom.eu/konsultacja?utm_source=https://www.eskom.eu/blog/” text=”Darmowa konsultacja” ]