Dbanie o bezpieczeństwo danych i jakość jest obecnie najwyższym priorytetem wielu przedsiębiorstw. To, co robimy z danymi, jest bardzo ważne. Ale ważniejsze jest to, JAK to robimy. Tu z pomocą przychodzi certyfikacja.
Dlaczego ISO?
W wielu branżach Klienci będą prowadzić interesy tylko z certyfikowanymi dostawcami, ponieważ dzięki temu zyskują pewność, że dostawcy działają zgodnie z przyjętymi standardami i procedurami. Certyfikacja ISO ma sens, ponieważ zapewnia Klientom certyfikowanej firmy, że spełnia ona konkretne, mierzalne i porównywalne normy. To szczególnie wartościowa informacja dla Klienta szukającego zaufanego i pewnego dostawcy na początkowym etapie.
Certyfikacja ISO – dlaczego warto?
Wartościowy jest już sam proces wdrażania standardów ISO, podczas którego sprawdzamy krok po kroku, co i jak robimy, przyglądamy się procedurom, wykorzystywanym w naszej firmie. Zwykle firmy, działają z dnia na dzień i dopóki wszystko działa sprawnie, nie zadajemy sobie trudu przyjrzenia się poszczególnym procesom. Certyfikacja wymaga od nas zmiany tego podejścia i ewaluacji wielu obszarów.
Uzyskanie certyfikacji jest idealnym momentem nie tylko na weryfikację, ale także poprawę wszelkich nieprawidłowości. Im szybciej je naprawimy i wprowadzimy zmiany w naszym działaniu, tym lepiej i dla nas, i dla naszych Klientów.
Dwa ważniejsze certyfikaty, które wspierają codzienną pracę firm w zakresie bezpieczeństwa informatycznego i jakości to ISO 27001 oraz ISO 9001.
Co ważne, standardy te sprawdzają się niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa oraz profilu jego działalności.
ISO/IEC 27001 – bezpieczeństwo informacji
ISO 27001 to standard, który mówi, jak powinno wyglądać bezpieczeństwo informacji w firmie. Określa on, jak prawidłowo pracować nad systemami zarządzania bezpieczeństwem: od ich tworzenia, poprzez ich utrzymanie i rozwój. W szczególności standard ten uwzględnia także przetwarzanie informacji po stronie infrastruktury. Wszystko po to, aby zagwarantować najwyższy poziom ochrony danych. Ważną rolę odgrywa również kwestia analizy ryzyka i przygotowanie odpowiednich procedur reagowania na incydenty. Dlaczego ISO 27001 to dobra podstawa do certyfikowania się w kontekście bezpieczeństwa informacji? Ponieważ kładzie nacisk na kilka istotnych punktów, takich jak:
- kwestia stworzenia polityki bezpieczeństwa w organizacji,
- bezpieczeństwo infrastruktury – fizyczne i techniczne, czyli od zachowania bezpiecznej komunikacji klient-serwer, przez szyfrowanie danych, aż po wykorzystanie mechanizmów kryptograficznych przy dostępie do danych,
- kontrola dostępu do zasobów, zarządzanie incydentami związanymi z dostępem i naruszeniami bezpieczeństwa,
- kwestie ciągłości działania rozwiązania od strony bezpieczeństwa informacji.
ISO 9001 – jakość
Drugą kluczową normą jest ISO 9001. Certyfikat ten określa, jakie wymagania powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji. Całość sprowadza się do spojrzenia na funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako współdziałanie różnych procesów, które łączą się i wzajemnie na siebie wpływają. Klient zyskuje pewność, że na każdym etapie zarządzania tymi procesami jakość jest kontrolowana i utrzymywana na najwyższym poziomie. Przy czym jakość definiujemy jako spełnienie wymagań Klienta – to on, czyli jego zadowolenie i bezpieczeństwo jego danych, jest na pierwszym miejscu.
Dlaczego akurat ISO 27001 i ISO 9001?
5 najważniejszych korzyści to:
- Uzupełnienie naszej firmowej wizytówki – jeśli klient widzi, że firma spełnia standardy ISO, wie, że może jej zaufać, a jego dane będą bezpieczne. Może więc skupić się na realizacji projektu, z którym się do nas zgłasza.
- Oszczędność czasu – raz wprowadzone standardy usprawnią pracę naszej firmy na długo. Ponadto nie musimy każdego Klienta zapewniać, że jesteśmy odpowiednio zorganizowani – mamy dokument, który to poświadcza.
- Potwierdzenie jakości naszej pracy przez niezależne organizacje – daje klientowi gwarancję, że trzymamy się standardów. Ale to także informacja dla nas, jak ulepszyć działanie procesów w firmie. Spojrzenie z zewnątrz zawsze jest dobrą praktyką.
- Profesjonalizm – jeśli firma dba o siebie, dba także o Klienta. Profesjonalizm zaczyna się na etapie naszej organizacji. Ważne jest, czy mamy czytelną stronę internetową, czy łatwo do nas dotrzeć i czy jesteśmy otwarci na zrozumienie potrzeb Klienta. To, jak się przedstawiamy, to także dbanie o rozwój naszych pracowników oraz o przejrzystość procesów w firmie.
- Poważne podejście do tematu bezpieczeństwa – certyfikaty pokazują, że temat ochrony informacji traktujemy priorytetowo. W ramach ISO podejście do bezpieczeństwa jest kompleksowe i obejmuje obszary zarządzania informacją, infrastrukturą przetwarzającą informacje czy też ryzykiem bezpieczeństwa informacji.
My także zadbaliśmy o certyfikaty u nas w firmie, a dlaczego ISO, przeczytasz tutaj.