W ramach portfolio macierzy HPE 3PAR wyróżniamy trzy serie:
- HPE 3PAR StoreServ 8000 – jest to grupa macierzy klasy midrange w ramach której wyróżnia się modele hybrydowe jak i all-flash. Stanowi idealne rozwiązanie dla średnich przedsiębiorstw szukających wydajnej platformy lub dla dużych organizacji jako platforma na start z opcją rozbudowy w przyszłości.
- HPE 3PAR StoreServ 9000 – stanowi pomost pomiędzy linią 3PAR 8000 a 3PAR 20000, przy czym jest to seria macierzy tylko all-flash. Łączy ekonomię cenową pierwszej z wydajnością i skalowalnością drugiej.
- HPE 3PAR StoreServ 20000 – to rodzina macierzy klasy enterprise dedykowana pod rozwiązania all-flash jak i Hybrid IT, zapewniająca bardzo wysoką wydajność i skalowalność pojemnościową. Idealna pod zastosowania chmurowe jak i IT-as-a-Service (ITaaS).
Całościowo tworzy ono spójny ekosystem, zbudowany w oparciu o jedną architekturę sprzętową, z jednym systemem operacyjnym w ramach całej rodziny oraz z wspólną konsolą zarządzającą.
Macierze HPE 3PAR StoreServ standardowo posiadają porty 16Gb Fibre Channel z możliwością rozbudowy o kolejne tego samego typu lub opcjonalne iSCSI, FCoE lub Ethernet, w pełni redundantną architekturę oraz zapewniają dostępność na poziomie 99,9999%.
Oprócz standardowych procesorów w architekturze x86, kontrolery macierzy HPE 3PAR StoreServ posiadają dedykowane procesory HPE 3PAR ASIC, aktualnie w 5-tej generacji. Ich zastosowanie pozwala na sprawniejszą i efektywniej pracę macierzy, co wymiernie przekłada się na oszczędności dla organizacji.
Jak zostało wspomniane, macierze HPE 3PAR StoreServ dostępne są z wszystkimi funkcjonalnościami na start. Podejście to pozwala na zakup kompletnego rozwiązania do przechowywania danych, bez konieczności uwzględniania kosztów licencji podczas rozbudowy urządzeń. Zabezpiecza to inwestycję już dziś i zapewnia spokój w przyszłości.
Funkcjonalności macierzy HPE 3PAR StoreServ
Pamięci masowe HPE 3PAR StoreServ posiadają szereg funkcjonalności wspierających zarządzanie rozwiązaniem, począwszy od graficznej konsoli StoreServ Management Console (w skrócie SSMC – pozwala na zarządzanie 32 macierzami), poprzez pełne wsparcie dla CLI oraz mocną integrację z HPE OneView, VMware i OpenStack.
Za obsługę protokołów SMB/CIFS, NFS, FTP oraz RESTful Object Access API odpowiada File Persona, natomiast Smart SAN pozwala na zautomatyzowanie konfiguracji połączeń SAN.
W celu monitorowania wydajności i pojemności macierzy wykorzystywany jest System Reporter, z kolei za diagnostykę oraz wykrywanie potencjalnych problemów odpowiada Service Processor.
Funkcjonalność Remote Copy pozwala na realizację procesów replikacji danych pomiędzy ośrodkami, a dzięki Cluster Extension umożliwia automatyczne przełączanie macierzy na wypadek awarii przy zastosowaniu replikacji asynchronicznej. Pełną automatyzację przełączania w przypadku klastrów wirtualizacyjnych VMware czy też Hyper-V, realizowaną na duże odległości w trybie synchronicznym zapewnia Peer Persistence.
Recovery Manager Central w połączeniu z HPE StoreOnce przyczynia się do realizacji Flat SAN, czyli procesu bezpośredniego wykonywania kopii bezpieczeństwa z macierzy HPE 3PAR na wspomniany deduplikator. Pozwala to na znaczne przyspieszenie wykonywania, jaki i odczytu backup’ów.
Za szyfrowanie dysków odpowiada z kolei Data-at-Rest Encryption zgodne ze standardem FIPS 140-2. Virtual Lock oraz File Lock to narzędzia służące do realizacji niezależnego dostępu do macierzy dla różnych grup użytkowników czy aplikacji, dbające także o zabezpieczenie udostępnionych zasobów, przed nieuprawnioną modyfikacją czy usunięciem.
W przypadku macierzy tradycyjnych w wykonaniu HPE 3PAR StoreServ niezwykle przydatna jest funkcjonalność Adaptive Flash Cache, która przy małej inwestycji w nośniki SSD pozwala uzyskać znaczące zwiększenie operacji wejścia/wyjścia przy jednoczesnej redukcji opóźnień. Tworząc macierz hybrydową, dzięki wykorzystaniu Adaptive Optimization otrzymuje się w pełni automatyczny mechanizm optymalizujący przenoszenie danych pomiędzy warstwą gorącą (SSD), a zimną (HDD). Za realizację funkcji QoS odpowiada Priority Optimization, natomiast Dynamic Optimization pozwala na dokonywanie dowolnych zmian w lokalizacji, typie czy pojemności woluminów znajdujących się na macierzy HPE 3PAR StoreServ.
Dzięki grupie narzędzi odpowiedzialnych za federację możliwe jest m.in. połączenie kilku systemów HPE 3PAR i dokonywanie płynnego balansowania danymi pomiędzy tymi systemami bez wpływu na aplikacje czy użytkowników (Peer Motion).
Macierze HPE 3PAR StoreServ w ramach mechanizmów redukcji danych (Adaptive Data Reduction) oferują następujące funkcjonalności:
- Zero detect – eliminuje puste/zerowe bloki danych, co przyczynia się do obniżenia kosztów pamięci masowych;
- Deduplication – analizuje zapisywane na dyskach SSD dane w celu wyeliminowania duplikatów i finalnego zapisania tylko jednego bloku danego typu, znacząco oszczędzając powierzchnię dyskową;
- Compression – redukuje ilość zajmowanego przez dane miejsca na dyskach SSD w wyniku stosowania mechanizmów kompresji danych;
- Data Packing – zwiększa wydajność systemu pamięci masowej poprzez kondensowanie kilkunastu mniejszych bloków danych w paczki, co przekłada się na wzrost przepustowości.
Za realizację procesów wykonywania kopii migawkowych jak również dokonywania wszelki zadań na nich, w tym szybkiego przywrócenia, odpowiada Virtual Copy.
Pełen katalog produktów wraz z kodami produktów zaprezentowany jest na stronie http://www.hpe.com